MENU DOSTĘPNOŚCI
KONTRAST
ZWIĘKSZ CZCIONKĘ NA STRONIE
POMNIEJSZ CZCIONKĘ NA STRONIE
Biuletyn Informacji Publicznej

 

 

OBWIESZCZENIE

 

Wójta Gminy Opatówek

 

Na podstawie art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r. Nr 98 poz. 1071 z późn. zm.), oraz art. 74 ust 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.) Wójt Gminy w Opatówku

 

zawiadamia strony postępowania

o wydanym w dniu 04 czerwca 2012 r. postanowieniu znak PPK.6220.4.4.2012

którego treść podaję poniżej:

 

PPK.6220.4.4.2012                                                                                 Opatówek, dn. 04.06.2012 r.

 

Postanowienie

 

Na podstawie art. 63 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008r. Nr 199, poz.1227 ze zm.), w związku z art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks Postępowania Administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 z późn. zm.), po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kaliszu, oraz po rozpatrzeniu wniosku Pana Michała Ciemieckiego działającego z pełnomocnictwa Colian Centrum Logistyczne Sp. z o.o. ul. Zdrojowa 1, 62-860 Opatówek

 

postanawiam

 

nałożyć obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na "budowie zakładu produkcji cukierniczej wraz z zapleczem socjalnym, magazynowym i technicznym oraz infrastrukturą techniczną i drogową niezbędną do jego działania. Roczna produkcja docelowo wynosić ma 20 tys. Mg/rok. Przedsięwzięcie położone będzie na działkach o nr ew. 694/9 i 689/16 w m. Opatówek (obręb Opatówek) gmina Opatówek. Zakres raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko powinien być zgodny z art. 66 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz.1227 ze zm.) w szczególności zaś należy zwrócić uwagę na następujące zagadnienia:

 

1.       Z zakresu ochrony powietrza należy:

-          Wskazać źródła emisji substancji do powietrza (zorganizowanej i niezorganizowanej), z terenu planowanej inwestycji oraz obliczenie emisji substancji do powietrza z powyższych źródeł w możliwie najbardziej niekorzystnych warunkach przy instalacji - jednoczesna praca możliwie największej liczby źródeł z możliwie największą wydajnością.

-          Przedstawić obliczenia rozprzestrzeniania się substancji w powietrzu emitowanych podczas eksploatacji całego przedsięwzięcia po rozbudowie i przedstawić wyniki obliczeń wraz z graficznym obrazem rozkładu stężeń w powietrzu oraz słowne omówienie wyników obliczeń.

-          Wskazać środki organizacyjne i techniczne służące do ograniczenia ewentualnego, niekorzystnego oddziaływania ustalonej emisji na tereny nie będące własnością inwestora, w tym ograniczenia emisji substancji uciążliwych zapachowo.

-          Przedstawić pismo Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu określające aktualny stan zanieczyszczenia powietrza w rozpatrywanym terenie.

 

2.       Z zakresu ochrony przed hałasem należy:

-          Wskazać źródła hałasu, czasu ich pracy w porze dziennej oraz nocnej i na tej podstawie zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko określenie przewidywanej emisji hałasu do środowiska z terenu przedsięwzięcia.

-          Przedstawić skumulowane oddziaływanie akustyczne pochodzące z terenu planowanego przedsięwzięcia na najbliższe tereny objęte ochroną akustyczną w porze dnia i w porze nocy; w tym celu na załączniku graficznym należy umieścić i opisać wszystkie źródła hałasu zlokalizowane na przedmiotowej działce, z podziałem na zewnętrzne i wewnętrzne źródła hałasu; na załączniku należy uwzględnić także trasy przejazdów pojazdów oraz place manewrowe ; ponadto należy podać poziom hałasu na granicy najbliższych terenów objętych ochrona akustyczną.

-          Przedstawić informację właściwego organu o faktycznym zagospodarowaniu i przeznaczeniu terenów wokół planowanej inwestycji zgodnie z art. 113 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 ze zm.) oraz rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r., w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. nr 120, poz.826). Należy także określić odległość najbliższych terenów, o których mowa w ww. aktach prawnych od granic zakładu.

-          W przypadku wystąpienia przekroczeń akustycznych standardów jakości środowiska określić środki organizacyjne, techniczne lub technologiczne ograniczające emisję hałasu co najmniej do poziomów dopuszczalnych.

 

3.       Z zakresu hydrogeologii należy:

-          Przedstawić informacje dotyczące warunków geologicznych i hydrogeologicznych na terenie planowanej lokalizacji inwestycji z uwzględnieniem poziomów wodonośnych, głębokości zalegania pierwszego (gruntowego) poziomu wodonośnego, wód powierzchniowych, cieków wodnych, zlewni, do której przynależy teren planowanej inwestycji, Głównych Zbiorników Wód Podziemnych.

-          Przedstawić informację dotyczącą najbliżej położonych ujęć wód podziemnych wraz z ich strefami ochronnymi oraz przedstawienie wpływu planowanego przedsięwzięcia na te ujęcia.

-          Przedstawić przedmiotowe przedsięwzięcie na tle mapy geologicznej.

 

4.       Z zakresu gospodarki wodno - ściekowej należy:

-          Określić źródła oraz ilość pobieranej wody (obliczenia)

-          Przedstawić całkowite zużycie wody w ciągu roku po realizacji planowanej inwestycji, z rozgraniczeniem na poszczególne cele oraz określić średnią dobową i godzinową zużycia wody.

-          Podać ilość ścieków łącznie z obliczeniami i określeniem ich rodzaju.

-          Opisać sposób zagospodarowania ścieków.

-          Odnieść się do art. 81 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199 poz. 1227 ze zm.), w tym wyjaśnienie wraz ze szczegółowym uzasadnieniem i odwołaniem do przepisów ustawy Prawo wodne, czy przedsięwzięcie może spowodować nieosiągnięce celów środowiskowych zawartych w " Planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry " zatwierdzonym na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 22 lutego 2011 r. przez Prezesa Rady Ministrów.

 

5.       Z zakresu gospodarki odpadami należy:

-          Określić rodzaje i szacunkową ilość (w Mg/rok) wszystkich wytwarzanych odpadów na etapie realizacji, eksploatacji i likwidacji przedsięwzięcia.

-          Szczegółowo przedstawić sposób magazynowania i dalszego zagospodarowania odpadów na poszczególnych etapach przedsięwzięcia.

-          Wskazać sposoby zapobiegania powstawaniu odpadów lub ograniczenia ilości odpadów i ich negatywnego oddziaływania na środowisko.

 

6.       Z zakresu ochrony przyrody należy:

-          Opisać elementy przyrodnicze środowiska objęte zakresem przewidywanego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko, w tym elementów objętych ochroną na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 ze zm.) tj. gatunki roślin, zwierząt oraz siedliska przyrodnicze.

-          Uzasadnić proponowany wariant planowanego przedsięwzięcia ze wskazaniem jego oddziaływania na środowisko, w szczególności na rośliny, zwierzęta, grzyby i siedliska przyrodnicze.

-          Przedstawić opis przewidywanych działań mających na celu zapobieganie, ograniczenie negatywnych oddziaływań na środowisko przyrodnicze.

 

7.       Szczegółowa analiza wariantów planowanego przedsięwzięcia, w tym wariantu polegającego na niepodejmowaniu przedsięwzięcia oraz przedstawić racjonalny wariant alternatywny i wariant najkorzystniejszy dla środowiska.

 

8.       Analiza możliwych konfliktów społecznych związanych z przedmiotowym przedsięwzięciem.

 

Uzasadnienie

 

Na wniosek Pana Michała Ciemieckiego działającego z pełnomocnictwa Colian Centrum Logistyczne Sp. z o.o. ul. Zdrojowa 1, 62-860 Opatówek zostało wszczęte postępowanie administracyjne dot. wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na "budowie zakładu produkcji cukierniczej wraz z zapleczem socjalnym, magazynowym i technicznym oraz infrastrukturą techniczną i drogową niezbędną do jego działania w miejscowości Opatówek. Roczna produkcja docelowo wynosić ma 20 tys. Mg/rok. Planowany zakład i magazyn położone będą w m. Opatówek (obręb Opatówek) gmina Opatówek na działce o nr ew. 694/9. Na potrzeby zakładu planowany jest również parking samochodów osobowych na terenie działki nr 689/16 Przedsięwzięcie polegać będzie na produkcji wyrobów cukierniczych, głównie mas czekoladowych z miazgi kakaowej, czekolad twardych, nadziewanych i z dodatkami, pralin i innych wyrobów czekoladowych. Podstawowe etapy procesu technologicznego obejmować będą: przyjmowanie i magazynowanie surowców, transport i dozowanie surowców, mieszanie, rozdrabnianie walcowanie, konszowanie, magazynowanie półproduktów w zbiornikach, wylewanie, zestalanie, chłodzenie, ważenie, pakowanie - opakowania indywidualne, pakowanie w opakowania zbiorcze, paletyzacja, zabezpieczenie palet folią, kontrola jakości, magazynowanie, przygotowanie i kompletowanie wysyłek.

Planowana inwestycja zgodnie z §3 ust.1 pkt 94 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010 r. Nr 213 poz. 1397), zaliczona została jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla którego sporządzenie raportu może być wymagane. W związku z powyższym zgodnie z art. 64 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008r. Nr 199, poz.1227 ze zm.) pismami PPK.6220.4.3.2012 oraz PPK.6220.4.1.2012 z dnia 13.04.2012 r. zwrócono się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kaliszu o opinie co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla w/w przedsięwzięcia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu w postanowieniu znak: WOO-II.4240.210.2012.AR1 z dnia 23.05.2012 r. (data wpływu 28.05.2012 r.) wyraził opinię, że dla przedmiotowego przedsięwzięcia istnieje potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz określił zakres raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kaliszu w opinii sanitarnej nr ON.NS.72.3.24.2012 z dnia 11.05.2012 r. (data wpływu 15.05.2012 r.) wyraził opinię, że dla w/w przedsięwzięcia sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko jest wymagane.

Planowane przedsięwzięcie będzie źródłem emisji zorganizowanej z procesów spalania paliw w kotłowni zakładowej wyposażonej w kocioł parowy o mocy cieplnej 3,0 MW oraz z procesów technologicznych : spawanie drutem spawalniczym w osłonie gazów i elektrodami - naprawy bieżące maszyn odbywające się w pomieszczeniu technicznym. W wyniku procesu spalania nastąpi emisja głównie tlenków azotu, tlenku węgla, dwutlenku siarki oraz pyłu PM10. Źródłami emisji niezorganizowanej będą pojazdy osobowe i dostawcze poruszające się po terenie inwestycji. W związku z występującymi emisjami wskazane jest przeprowadzenie oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na stan jakości powietrza, w celu wykazania, czy planowana inwestycja spełniać będzie wymagania prawne w zakresie ochrony powietrza tzn. czy poza terenem, do którego inwestor posiada tytuł prawny zachowane zostaną dopuszczalne poziomy substancji w powietrzu. Zarówno procesy technologiczne jak i ruch samochodów osobowych oraz dostawczych związane będą z emisją hałasu. Hałas spowodowany będzie pracą urządzeń mechanicznych oraz manewrami pojazdów. W związku z powyższym uzasadnione będzie również przeprowadzenie wpływu inwestycji na warunki akustyczne na terenach zabudowy mieszkaniowej lub innych terenach wymagających ochrony przed hałasem. Szczegółową uwagę należy zwrócić na zinwentaryzowanie wszystkich źródeł hałasu oraz prawidłowe określenia parametrów ich pracy (poziomu mocy akustycznej w fazie obciążenia pracą, rzeczywistego czasu pracy). Przeprowadzona ocena oddziaływania na środowisko wykaże, czy przedsięwzięcie nie będzie powodować przekroczeń dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku. W przypadku przekroczenia standardów jakości środowiska, ocenie poddane zostaną działania które, inwestor zamierza podjąć w celu ograniczenia ponadnormatywnego oddziaływania oraz określona zostanie ich skuteczność. Wskazane jest również przeprowadzenie wpływu planowanego przedsięwzięcia na środowisko w zakresie gospodarki wodno - ściekowej i hydrogeologii, oraz z zakresu gospodarki odpadami.

Planowana inwestycja zlokalizowana będzie poza obszarami podlegającymi ochronie na podstawie przepisów ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz. U. z 2009 r., nr 151 poz. 1220 ze zm.), a najbliżej położonym obszarem Natura 2000 jest oddalony o około 5 km obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Dolina Swędrni PLH300034.

Biorąc pod uwagę opinie organów uzgadniających, informacje przedstawione w karcie informacyjnej przedsięwzięcia jak również kierując się szczegółowymi uwarunkowaniami zgodnie z art. 63 ust.1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008r. Nr 199, poz.1227 ze zm.) - w szczególności rodzajem i charakterem przedsięwzięcia, jego skalą, emisją i występowaniem innych uciążliwości, jak również wielkością zajmowanego terenu, prawdopodobieństwem, czasem trwania, częstotliwością i odwracalnością oddziaływania postanowiono nałożyć na wnioskodawcę obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia. Postanowiono zatem jak w sentencji.

 

Pouczenie

 

Na niniejsze postanowienie służy stronom prawo wniesienia zażalenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu za pośrednictwem Wójta Gminy Opatówek w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.

 

 

                                                                                                           Wójt Gminy Opatówek

                                                                                                                          

                                                                                                          /-/ Sebastian Wardęcki

 

Otrzymują:

1.       Michał Ciemiecki, Colian Centrum Logistyczne, ul. Zdrojowa 1, 62-860 Opatówek

2.       Starosta Powiatu Kaliskiego, Plac Św. Józefa 5, 62-800 Kalisz, Wydział Dróg Powiatowych

3.       Pozostałe strony postępowania zgodnie z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008r. Nr 199, poz.1227 ze zm.) oraz art. 49 Kpa

4.       a/a

 

Do wiadomości:

1.       Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu, ul. 28 czerwca 1956 r. nr 223/229, 61-485 Poznań

2.       Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, ul. Kościuszki 6, 62-800 Kalisz